Co vás v článku čeká?

Nejdříve je nutné si říci, z čeho se webové stránky skládají a také se podívat na základní pojmy.
Zaměříme se nyní na 3 pojmy, se kterými budeme dále pracovat:
- FTP prostor – místo, kde jsou webové stránky uloženy (jedná se o zdrojové kódy, naleznete zde například pluginy, šablony, jádro WordPressu, …)
- WP-config.php – konfigurační soubor, který naleznete v kořenové složce na FTP (/www/) – zde bude potřeba upravit pár řádků – viz níže
- MySQL databáze – zde jsou uloženy informace a data, která patří k webovým stránkám (např. data o uživatelích, o příspěvcích, o nastavení WP)
Jestliže si chcete převést webové stránky na jiný webhosting, pak je nutné si sehnat přístupové údaje k FTP a databázi MySQL u nového a současného webhostingu.
Jestliže přístupy máme, můžeme se pustit do převodu.
FTP
Připojte se k současnému webhostingu přes FTP a stáhněte celou složku s webovými stránkami (nejčastěji ve složce /www/). Složka by měla obsahovat právě celý WordPress včetně konfiguračního souboru wp-config.php. Stáhnout soubory z vašeho webhostingu můžete skrze software Total Commander nebo FileZilla.
Celou tuto složku zatím zkopírujte na nový webhosting – zatím nemusíte nastavovat konfigurační soubor, k tomu se dostaneme na konci.
Jednotlivé kroky:
- Připojte se k současnému webhostingu
- Stáhněte si soubory na lokální disk a upravte konfigurační soubor wp-config.php (viz níže)
- Přesuneme soubory z lokálního disku na nový webhosting
MySQL
Stejně jako jste stahovali přes FTP webové stránky, nyní je důležité si stáhnout databázi MySQL. Přihlašte se tedy a vyexportujte si celou databázi. Poté přejděte do MySQL databáze u nového webhostingu a databázi naimportujte.
V MySQL databázi je však nutné provést ještě další změny. Přejděte tedy do naimportované databáze a jedna z tabulek by měla mít název XYZ-options. XYZ značí tzv. prefix, který se u každého projektu může lišit. Dříve se u WordPressu používal prefix wp_, nicméně kvůli bezpečnosti ho většina webových stránek již nepoužívá.
V tabulce wp-options najdete na první straně doménu – přepište ji, pokud jste kromě změny webhostingu změnili i doménu webovek. Stejně tak v tabulce wp(xyz)-options najdete na druhé straně další URL, také přepište, pokud jste měnili doménu.
Tím máme databázi připravenou na propojení.
Konfigurační soubor wp-config.php
Pro propojení FTP s MySQL musíme nastavit wp-config.php. Najdete ho právě na FTP v kořenové složce s WordPressem. Otevřete si wp-config a zaměřme se na tyto řádky (parametry):
- DB_NAME – zadejte jméno databáze MySQL
- DB_USER – zadejte název uživatele s administrátorskými právy
- DB_PASSWORD – heslo, které používáte k připojení do databáze (heslo pro uživatele s administrátorskými právy)
- DB_HOST – databázový server (adresa pro připojení k DB)
- $table_prefix
Veškeré informace by vždy měly být dohledatelné u webhostingové společnosti, nicméně se setkávám s tím, že ne vždy je tato informace uvedena nebo je špatně dohledatelná. Nebojte se kontaktovat zákaznickou podporu, měli by vám pomoci a případně říci, kde může být chyba.
Po převedení webových stránek na nový webhosting se do administrace dostanete úplně stejně jako před převodem. V databázi MySQL jsou uloženy uživatelé (i admini) včetně hesel, proto jej můžete použít i po převedení.
Ještě jednou však podotýkám, že toto je univerzální návod. Pokud bych ho měl shrnout do pár vět, pak by to znamenalo:
Při převodu webových stránek je důležité zkopírovat obsah na serveru přes FTP, dále pak MySQL databázi. Po nakopírování na nový webhosting už jen stačí upravit konfigurační soubor a pokud nenastal žádný problém, webové stránky jsou převedeny :) Můžete mě také kontaktovat, pokud budete mít problémy a něco by se vám nepovedlo. Rád vám s převodem pomohu.